Ukoliko, recimo utorkom, odredite dan za brže trčanje u lokalnom parku to trčanje možete nazvati brzim (tempo) treningom. Za vikend ćete se potruditi da trčite sporije, ali duže i taj trening biće LSD (eng. Long Slow Distance) trening dužine ili popularno trčim “dužinu”.
Kratki podsetnik za trening
- Uvođenje cilja (npr istrčati 10km, polumaraton ili maraton) u vaše trčanje podrazumeva i uvođenje plana i programa trčanja. Ciljevi su dobri za motivaciju, a ostvarivi su jedino putem planskog treninga.
- Ne treba biti ekspert da biste napravili trening po svom ukusu. Dovoljno je poznavanje osnovnih principa treninga.
- Uvođenje različitih vrsta treninga i njihova saglasnost sa osnovnim principima je sledeća faza. Jednostavni rečeno – trčaćete brze treninge poput intervala i fartleka radi razvijanja brzine, a spore treninge kako biste izgradili izdržljivost.
- Vodite dnevnik trčanja. Bilo da je to papirni rokovnik ili Excel tabela, neka vam ostanu zapisani osnovni parametri trčanja: datum, vreme, dužina, staza, tip treninga i kratka beleška kako ste se osećali. Preporučujemo i online programe poput Daily Mile , gde jednostavno možete ručno unositi podatke i pratiti napredak. Postoje i bezobrojne aplikacije za trčanje koje možete isprobati dok ne nađete pravu.
- Pre svakog treninga (trčanja) uradićete zagrevanje i razgibavanje.
- Posle trčanja obavezno je istezanje. Po poziciji držite do 10-sekundi, a ukupno istezanje neka bude minimum 5 minuta.
- Upoznajte lokalne staze i informišite se koje podloge su najbolje za trčanje.
- I odmor je deo treninga, pa pazite da kako kombinujete brze i naporne treninge u toku nedelje. Za početnike, ali i za jedno fino vreme na maratonu ispod 4h dovoljno je četiri puta trčanja nedeljno. Ne treba ići ispod 3 trčanja nedeljno. Profesionalci trče barem 6 puta nedeljno.
The post 8 stvari koje ne smete zaboraviti u vezi sa treningom trčanja appeared first on TRČANJE.rs.